Cine: Sundance Festival - Llista de Premis

By Esguard de Dona - dijous, de gener 31, 2013




Entre els premiat Pau Esteve Birba (Barcelona) co premiat per la millor fotografia en Documental Estranger a la producció britànica Who Is Dayani Cristal? on actua com actor Gael García Bernal

Premi de US Gran Jurat millor Pel·lícula: Fruitvale, dirigida per Ryan Coogler.
Premi de US Gran Jurar, Documental: Blood Brother dirigit per Steve Hoover.
Premi Waldo Salt de guió, Pel·lícula: In a World, escrit per Lake Bell.
Premi Direcció de Documentals: Cutie and the Boxer, dirigit per Zachary Heinzerling
Premi Direcció de Pel·lícula: Afternoon Delight dirigida per Jill Soloway
Premi del Públic al millor Documental U.S.: Bllod Brother dirigit per Steve Hoover
Premi del Públic a la millor Pel·lícula: Fruitvale, de Ryan Coogler
Premi Especial Jurat al millor Documental U.S.:
Inequality for All, dirigit per Jacob Kornbluth
American Promise, dirigit per Joe Brewster i Michèle Stephenson
Premi del Jurat a la Millor Actuació en una Pel·lícula: Miles Teller i Shailene Woodley a The Spectacular Now.
Premi del Jurat al Millor So en una Pel·lícula: Upstream Color, Shane Carruth i Johnny Marshall.
Premi a la Millor Fotografia en un Documental U.S.: Dirty Wars, Richard Rowley
Premi a la Millor Fotografia en una Pel·lícula U.S.:
Ain’t Them Bodies Saints i Mother of George; en ambdues el director de fotografia I premiat és Bradford Young
Premi al Millor Muntatge a un Documental U.S.: Gideon’s Army, muntador Matthew Hamachek.
Premi del Públic: Millor de la Secció Next: This is Martin Bonner, dirigida per Chad Hartigan (U.S.)
Premi del Públic al Millor Documental Estranger: The Square, dirigit per Jehane Noujaim
Premi del Públic a la Millor Pel·lícula Estrangera: Metro Manila dirigida per Sean Ellis (producció anglofilipina)
Premi Especial del Jurat a la millor Pel·lícula Estrangera: Circles, dirigida per Srdan Golubovic
Premi a la millor Fotografia en Pel·lícula Estrangera: Lasting, fotografia de Michal Englert
Premi al millor guió en Pel·lícula Estrangera: Wajma (An Afghan Love Story, escrit per Barmak Akram.
Premi a la millor Direcció en Pel·lícula Estrangera: Crystal Fairy, dirigida per Sebastian Silva
Premi del Gran Jurat a la millor Pel·lícula Estrangera: Jisuel dirigida per Muel O (Corea del Sud)
Premi del Gran Jurat al millor Documental Estranger: Pussy Riot – A Punk Prayer, dirigit per Mike Lerner i Maxim Pozdorovkin (producción anglorusa)
Premi a la millor Fotografia en Documental Estranger: Who Is Dayani Cristal?, fotografía de Marc Silver i Pau Esteve Birba (Regne Unit)
Premi al millor Muntatge en Documental Estranger: The Summit, Ben Stark (producció angloirlandesa)
Premi a la millor Direcció en Documental Estranger: The Machine Which Makes Everything Disappear, dirigit per Tinatin Gurchiani (producció germanogeorgiana)
Premi del Gran Jurat al millor Documental Estranger: A River Changes Course, dirigida per Kalyanee Mam.

Premis Mahindras del Sundance Institut per cineastes emergents:      
Per Brasil: Aly Muritiba per The Man Who Killed My Dead Beloved
Pels Estats Units, Gran Bretanya i Alemanya: Eva Weber per Let The Northern Lights Erase Your Name.
Per Itàlia i Estats Units: Jonas Carpignano per A. Chjana.
Per l’Índia: Sarthak Dasgupta per The Music Teacher.
El Premi NHK del Sundace Institute:
Director Kentaro Hagiwara i co guionista Kyohta Fujimoto pel seu projecte Spectacled Tiger.

El Festival de Sundance compte amb un gran nombre de voluntaris per fer-lo realitat, i de tots ells va ser premiada amb el Premi Gayle Stevens al Voluntariat, que és un premi anual, a Shirley Olson qui ha estat voluntària durant 22 anys.

El Premi Sloan que s’atorga a la millor pel·lícula centrada en tema científic o tecnològic  (era membre del jurat la professora de teoria física i cosmologia de Harvard Lisa Randall) va ser per Andrew Bujalski per Computer Chess
 Premis als millors curt metratges:
 Premi Especial del Jurat al Millor Curtmetratge: Until the Quiet Comes, dirigit per Kahlil Joseph.
 Premi Especial del Jurat a la Millor Actuació: Joel Nagle pel seu treball a Palimpsest
Premi del Jurat al millor curt d’animació: Irish Folk Furniture dirigida per Tony Donoghue
Premi del Jurat al millor curt de no ficció: Skinningrove, dirigit per Michael Almereyda.
Premi del Jurat al millor curt estranger de ficció: The Date, dirigit per Jenni Toiyoniemi.
Premi del Jurat al millor curt americà de ficció: Whiplash dirigit per Damien Chazelle.
Premi del Gran Jurat al millor curt: The Whistle dirigit per Grzegorz Zariczny.
Premi del Públic al millor curt presentat per YouTube: Catnip: Egress to Oblivion dirigit per Jason Willis. 

  • Share:

You Might Also Like

0 comentarios